Info
 
14.3.2014 | Daniel Poláček

Vehanen chytá, Thörnberg skóruje. Lídři Lva z prvního kola dostali ceny

Vehanen chytá, Thörnberg skóruje. Lídři Lva z prvního kola dostali ceny
Lev v osmifinále Kontinentální ligy pořádně šlapal, soupeře ze Záhřebu přejel ve čtyřech duelech. Měl k tomu dva pořádné motory: Martin Thörnberg nastřílel nejvíc gólů a posbíral nejvíc bodů, Petri Vehanen dostal jen jedinkrát víc než dvě branky. Oba tahouni si za své výkony vysloužili ocenění.
 

Thörnberg byl nejlepší podle klubu, Vehanena zvolili fanoušci. Ti ho v průběhu prvního kola dvakrát vyhlásili nejlepším hráčem zápasu (ve zbylých duelech ovládli hlasování Novotný a Thörnberg).

Zkušený Fin podržel spoluhráče zejména na horké půdě v Chorvatsku, kde měl víc práce než doma. Medveščak, jehož naděje na krok do dalšího kola se postupně potápěly, bojoval a za řevu publika vypálil na Vehanena celkem 67 střel. Ujaly se jen čtyři. To Cheechooa a spol. definitivně stáhlo ke dnu.

Vehanen v play-off
4 zápasy
4 výhry
115 zásahů
92,7% úspěšnost
2,25 gólu na zápas
Dohromady rodák z Raumy nezkrotil v poměrně otevřených bitvách jen devět puků. Gólmani Záhřebu jich nechytili 16. „Právě rozdíl v brankářích rozhodl,“ usoudil Thörnberg. „Petri (Vehanen) zkrátka chytal lépe.“

Původně přitom nebylo zcela jasné, zda první čtyři zápasy odchytá jen Vehanen. „Je tu i Engren,“ upozorňoval novináře na tiskové konferenci kouč Kari Jalonen. „Víte, odehrajeme čtyři zápasy během pěti dní, což je docela šílené. Při takovém tempu se opravdu hodí, když máte dva kvalitní gólmany.“

Vehanen to však až na gól z poloviny hřiště, po němž vztekle máchl hokejkou, zvládl. Ukázal, že i v 36 letech má výtečnou kondici.

Tu nepostrádá ani 30letý Thörnberg, jenž se v pravý čas pasoval na lídra pražské ofenzivy. V základní části sice měl spoustu zářných momentů, ale zažil i černou šňůru 12 zápasů bez gólu.

V posledních osmi duelech za Lva však skóroval osmkrát, čtyřikrát přesně mířil v play-off. A rozhodně to nebyly góly „do počtu“…

Thörnberg v play-off
4 zápasy
6 bodů (4+2)
2 kladné body v +/-
4 trestné minuty
15 střel na bránu
18:09 na zápas
V prvním osmifinále vsítil vítěznou trefu dorážkou z míst, kam si chytře sjel. Za hvězdu byl i ve druhé bitvě v Praze. Znovu dal rozhodující gól, tentokrát po střele z úhlu. V Záhřebu mu muška neroztála, i tam skóroval dvakrát. Navíc sbíral i asistence a se šesti body vládne týmové produktivitě.

„Doufám ale, že v nejlepší formě ještě nejsem,“ usmívá se rodák z Jönköpingu. „Cítím, že nějaké rezervy ještě mám, takže snad v příští sérii budu hrát ještě líp.“

Snad. Spoluhráči potřebují jeho góly i vítěznou náturu. Thörnberg v letech 2007 až 2010 třikrát prošel s HV71 do finále švédské Elitserien. Byly z toho dva tituly. A účet blonďatého chlapíka? 51 zápasů, 22 gólů. Krom toho má zručný Švéd i poslední zlato z mistrovství světa.

Dotkne se nebes i v Kontinentální lize? „Zatím jsme odvedli kus práce, ale do finále nás čeká ještě dlouhá cesta,“ říká vyzývavě.

 
 
Facebook
 
Image Map