Info

30.4.2014 | Daniel Poláček

Gagarinův pohár získal Magnitogorsk. Lvi nezvládli rozhodující přestřelku

Lvi se o Gagarinův pohár houževnatě rvali. Ruského soka přestříleli 47:23, jenže padli 4:7. Rozhodující trefu vsítil Sergej Mozjakin. Porážku neodvrátil ani Justin Azevedo, který skóroval už poosmé v řadě. Magnitogrosk tak na své půdě poprvé v historii převzal vytoužený Gagarinův pohár.

F7, středa 30.4.2014, 15:00
7:4
(1:1, 3:1, 3:2)

Branky a nahrávky: 5. Pare (Chabarov), 24. Birjukov (Zaripov, Antipin), 37. Kosov (Kazionov, Timkin), 38. Kovář (Antipin, Zaripov), 44. Mozjakin (Zaripov, Kovář), 53. Zaripov (Kovář), 60. Junkov (Osala, Pare) – 14. Ullström (Gragnani), 35. O´Byrne (Zackrisson), 55. Thörnberg (Němec, Vrána), 59. Azevedo (Němec, Novotný). Rozhodčí: Odinš, Olenin – Sivov, Šeljanin. Trestné minuty: 0:32. Diváci: 7 482. Střely na branku: 23:47. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 6:2, 6:4, 7:4. Konečný stav série: 4:3.

Metallurg Magnitogorsk: Košečkin (Pečurskij) – Antipin, Birjukov, Chabarov, Těreščenko, Lee, Ibragimov, Metljuk – Mozjakin, Kovář, Zaripov – Potěchin, Kazionov, Paré – Kosov, Junkov, Platonov – Osala, Brent, Timkin – Malinovskij.

HC LEV Praha: Vehanen (od 40. Engren) – Ševc, Mäenpää, Oystrick, Němec, Gragnani, O´Byrne, Jaakola – Zackrisson, Novotný, Azevedo – Ulström, Vrána, Thörnberg – Birner, Kapanen, Řepík – Ridderwall, Cingel, Matai.

Komentář

Novotný a spol. se šance na ligový triumf nechtěli vzdát ani v takřka beznadějné situaci. I když ve třetí periodě prohrávali už 2:6, zmohli se ještě na dva góly a tlačili Metallurg při hře bez gólmana. Zázračný obrat byl však pořád daleko. Devět vteřin před koncem navíc Juňkov trefil prázdnou bránu.

Ale zpět na začátek. Hráči Metallurgu sice rozehráli klíčový duel na půdě domácího stánku, v jehož ochozech bouřilo přes sedm tisíc fanoušků, ale v první třetině byli často pod tlakem. Lvi svého soka přestříleli 18:7 a brankáře Košečkina bombardovali z každé pozice.

Ruský obr ale neúnavně odolával. Zastavil třeba tečovanou ránu Oystricka a včas se přemístil, když Kapanen pálil do poloprázdné brány. Pražané občas selhali i bez Košečkinova přispění. Největší šanci promrhal Zackrisson, který sám před bránou pálil vedle. Jeden hráč ale nezklamal. David Ullström, jenž v utkání nahradil Sekáče, úspěšně tečoval Gragnaniho střelu od modré čáry.

Domácí se ke gólu dostali snadněji: Chabarov už v páté minutě nahodil na bránu puk, který Vehanenovi nečekaně vypadl. Francis Pare následně jen splnil povinnost: doklepl kotouč do zcela odkryté klece.

Ve druhém dějství hrál Lev podobně. Opět si tvořil velký tlak v útočném pásmu a opět ruského soka výrazně přestřílel. Jenže Košečkin byl stále vynikající a nezachytil jen ránu Ryana O’Byrnea.

Hráči Magnitogorsku spoléhali na trpělivou taktiku. Když už ale vystřelili, často z toho byla obrovská šance. Navíc se proměnili v krále efektivity – vypálili osmkrát, skórovali třikrát:

Mozjakin převzal cenu
Nejužitečnějším hráčem play-off Kontinentální ligy byl vyhlášen Sergej Mozjakin. Zkušený Rus získal v 21 zápasech 33 bodů (13+20) a zcela jasně ovládl produktivitu vyřazovacích bojů.
▪ 24. minuta: Jevgenij Birjukov přebral při tlaku domácích přihrávku Zaripova, připravil si střelu a přesně zamířil do horního rohu brány.

▪ 37. minuta: Timkin se probíjel do mezikruží, ale Ridderwall ho zastavil. Jenže toho využil Jaroslav Kosov, který najednou viděl volný puk, mohutně se rozmáchl a vyslal za Vehanena nechytatelnou dělovku.

▪ 38. minuta: Zaripov si při náporu Metallurgu najel k vrcholu pravého kruhu a vypálil. Zdálo se, že Vehanen na nepříliš prudkou ránu dosáhne, jenže těsně před bránou se zaskvěl Jan Kovář, který puk šikovně tečoval.

Domácí diváci byli v euforii. Za doprovodu gólové písně Chelsea Dagger bušili nafukovacími tleskátky, seč mohli, a před závěrečnou třetinou se tvářili hodně optimisticky. Novotný a spol. byli zdrcení. I když hýřili aktivitou, prohrávali 2:4.

Rozhodující zápas se poté pokoušel zachránit brankář Engren, který vystřídal Vehanena, ale nic nezmohl. Lva definitivně pokořil Sergej Mozjakin. Nezastavitelný Rus na startu třetího dějství nejdříve trefil tyčku, načež po souhře s Kovářem úspěšně pálil do odkryté klece.

Pokračující přestřelka už nic neřešila: lvi prohráli 4:7 a Gagarinův pohár jim unikl.

Fotogalerie

Zklamaný kapitán Novotný po prohře. Lvi gratulují soupeři k výhře. První v záběru je dvojice Kovář – Oystrick. Ševc a Kovář ve vlažném objetí. Setkají se na mistrovství světa v dresu Česka? Zklamaní lvi hledí na slavícího soupeře. Pražané smutně přihlížejí slavnostnímu ceremoniálu. Sergej Mozjakin přebírá od šéfa KHL Alexandra Medvěděva trofej pro nejužitečnějšího hráče play-off. Sergej Mozjakin a Danis Zaripov přebírají Gagarinův pohár. Mozjakin a Zaripov měli na zisku Gagarin Cupu obrovský podíl. Hráči Magnitogorsku se radují. Poprvé v historii vyhráli Kontinentální ligu. Danis Zaripov, Jan Kovář a Sergej Mozjakin. Klíčový útok Metallurgu při cestě za Gagarin Cupem. Z Gagarin Cupu se postupně těšili všichni hráči Magnitogorsku. Šéf KHL Alexandr Medvěděv odpovídá na otázky novinářů. Show s pohárem přihlížel zaplněný stadion Magnitogorsku.